Uważaj na promocje!

Jeśli marzysz o zakupie nowego samochodu, ale nie stać Cię na niego i musisz skorzystać z pomocy banku, sprawdź dokładnie wszystkie warunki, na które się zgadzasz podpisując umowę.

Klient banku dobrze poinformowany

Decydując się na zaciągnięcie kredytu samochodowego w banku, warto wiedzieć, że dzięki ustawie o kredycie konsumenckim wprowadzonej w życie w 2011 roku klient ma prawo do pełnej informacji dotyczącej warunków kredytu. W praktyce oznacza to, że masz prawo do otrzymania wszelkich informacji dotyczących przyszłego zadłużenia. Przedstawiciel banku powinien udostępnić Ci bezpłatnie przykładowy egzemplarz umowy kredytowej, tabele zawierające dokładnie określone koszty kredytu, a w razie potrzeby odpowiedzieć na wszystkie nurtujące Cię pytania.

Koszty nie tylko z tabeli

W bankowych tabelach znajdują się najczęściej koszty związane bezpośrednio z kredytem takie jak oprocentowanie, prowizja czy opłata przygotowawcza itp. Należy pamiętać, że różne banki mogą stosować różne nazwy na pobierane przez siebie opłaty, tym samym warto dokładnie zapoznać się z tabelą opłat. Jednakże decydując się na kredyt samochodowy trzeba pamiętać również o kosztach, których nie ma w tabeli, ale trzeba je ponieść. Przede wszystkim jest to wykup polisy autocasco wymaganej przez banki jako zabezpieczenie kredytu. Kolejnym kosztem są opłaty związane z przewłaszczeniem lub wpisem do Księgi Zastawów Rejestrowych, które to procedury są również wymagane podczas zaciągania kredytu. Niektóre banki wymagają także od klienta posiadania konta w ich oddziale, co także może wiązać się z dodatkowymi opłatami. O to wszystko warto zapytać doradcę finansowego.

Porównaj warunki

Co pewien czas każda instytucja finansowa oferuje promocyjne usługi. Niekiedy jest to obniżone oprocentowanie, innym razem wakacje kredytowe, gratisowe autocasco lub brak prowizji. Zanim jednak skusisz się na podpisanie umowy na promocyjny kredyt, najpierw porównaj go ze standardową wersją, oraz podobnymi ofertami innych banków. Bywa bowiem, że brak prowizji wiąże się z nieco wyższą stopą procentową, a za znajdujące się w ofercie gratisowe autocasco i tak zapłacisz.

Bądź świadomym klientem

Jak wiadomo nie wszystko złoto, co się świeci. Banki, podobnie zresztą jak inne instytucje, musi zarabia, tym samym promocje mają na celu zwiększenie zainteresowania poszczególnymi produktami i usługami, ale niekoniecznie muszą być opłacalne dla klienta. Warto o tym pamiętać zarówno biorąc kredyt na kilkadziesiąt tysięcy złotych jak i kupując żywność w markecie.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)