blue

Co to jest budżet domowy?

Pieniądze, które zdobywa się w ramach pracy, przeznaczane są w większości na codzienne wydatki. Nieumiejętność planowania sprawia, że większość tych funduszy zostaje bezpowrotnie stracona. Dorosły odpowiedzialny człowiek powinien tak wydawać zarobione przez siebie pieniądze, żeby po zapłaceniu rachunków można było coś z tej zarobionej kwoty zaoszczędzić.

Nieodzowny w takim planowaniu okaże się prawidłowo sporządzony budżet domowy. Można go wykonać samodzielnie, przy pomocy kartki i długopisu, dużym powodzeniem jednak cieszą się teraz różne pożyteczne programy komputerowe. Przed sporządzeniem takiego planu, warto zaczerpnąć informacji, jak zrobić go prawidłowo, jeśli nie będzie wykorzystywany żaden program czy aplikacja na telefonie. Takie poprawne i czytelne zestawienie wszystkich dochodów i wydatków pozwala na bardziej precyzyjne planowanie. Można się zorientować, czy dochody są na dobrym poziomie, czy może wydatki są większe niż się wcześniej przypuszczało.

biznesmen

Jak to zrobić dobrze?

Odpowiednia wiedza na temat uzyskanych przychodów w danym miesiącu powinna być dobrym początkiem, budżet domowy można prowadzić w zeszycie, obecność komputera w domu oznacza, że właściciel mieszkania może wykorzystać także to przydatne narzędzie. Najbezpieczniej przygotować ją w Excelu, program pomoże w liczeniu, nie dojdzie w takich rozrachunkach do żadnych pomyłek. Szybko można się zorientować, które wydatki są stałe, a które tymczasowe, niektóre z nich można także usunąć po pewnym czasie, jeśli okażą się wydatkami niepotrzebnymi, jak na przykład kupowanie kawy codziennie w pobliskiej kawiarni zamiast picie jej w domu. Przychody mogą być różne, warto postarać się, żeby pochodziły nie tylko z jednego źródła, wówczas występuje większa szansa, że będzie można coś z tego zaoszczędzić. Dodatkowe pieniądze mogą pochodzić z: zleceń stosownych do danego zawodu, wynajmu lokalu, lokat bankowych. Przez to, że wydatki w dzisiejszych czasach to duża liczba pozycji, przychody powinny być jak największe.

biznes people

Planowanie wydatków i tworzenie oszczędności

Tworzenie oszczędności nie jest prostą czynnością, wiele osób uczy się jej w dorosłym życiu, bo nie wynieśli oni z domu rodzinnego nawyku odkładania pieniędzy na gorsze momenty w życiu. Właściwy plan wydawania zarobionej kwoty daje szansę na odrzucenie tych nawyków, które są dla budżetu domowego zgubne. Plan działania jest istotny zwłaszcza w tych miesiącach, gdy wydatki na dom są większe, między innymi w grudniu, kiedy to trzeba kupić dla całej rodziny prezenty. Budżet domowy powinien zakładać wystąpienie takich dodatkowych kosztów. Wpisuje się w niego wszystkie istotne dla funkcjonowania gospodarstwa domowego wydatki, na przykład: ubezpieczenie różnego typu (za mieszkanie, samochód), naprawy auta, przegląd, kupno sprzętu sportowego, zajęcia edukacyjne dzieci. Z odłożonych pieniędzy można zaopatrzyć się również w sprzęt domowego użytku, gdy ulegną one awarii, między innymi w pralkę czy w lodówkę. Wszystko to, co psuje się w domu i co kilka lat wymaga naprawy lub wymiany.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)