Zakup samochodu, to bez wątpienia bardzo duże wyzwanie finansowe, dlatego też wiele osób poszukuje dodatkowych pieniędzy na sfinansowanie takiej transakcji. Jedną z możliwości jest zaciągnięcie kredytu na zakup samochodu.
Kredyt samochodowy – czym różni się od zwykłego kredytu gotówkowego?
W pierwszej kolejności należy zauważyć, że kredyt samochodowy to kredyt dedykowany. Oznacza to, że pieniądze wzięte są od banku na zakup samochodu i nie mogą być przeznaczone na żaden inny cel. Jednakże dzięki temu, że jest to kredyt celowy, którego zabezpieczeniem staje się zakupiony pojazd, zmniejsza się ryzyko kredytowe, a tym samym dostępne są wyższe kredyty niż w przypadku kredytów gotówkowych. Dodatkowo oprocentowanie oraz opłaty dodatkowe często są o wiele niższe od tych, które byłyby naliczone w zwykłym kredycie gotówkowym o takiej samej wysokości.
Rodzaje kredytów samochodowych
Warto także wspomnieć, że istnieje kilka sposobów kredytowania zakupu samochodu. Można zatem zdecydować się na kredyt:
- Standardowy – polega na comiesięcznej spłacie rat kapitałowo-odsetkowych. Kredyt taki zawierany jest na okres od 6 miesięcy nawet do 10 lat. W tym wypadku najczęściej nie jest wymagana wpłata własna.
- Jednoratowy – jest to kredyt na preferencyjnych warunkach. Oferują go „banki samochodowe” ściśle związane z jednym dystrybutorem. Ten kredyt charakteryzuje się dużą wpłatą własną np. w wysokości 50% , natomiast pozostałą kwotę klient wpłaca jednorazowo w ustalonym w umowie terminie. Zaletą tego rodzaju kredytu jest barak oprocentowania.
- Balonowy – to bardzo ciekawa forma finansowania zakupu samochodu. Cechą charakterystyczną jest niska comiesięczna rata, ale na koniec okresu kredytowania klient musi wpłacić tzw. „ratę balonową” w wysokości co najmniej 20% wartości początkowej samochodu. W przypadku kredytu balonowego nie jest, zazwyczaj, wymagany wkład własny.
Oprocentowanie to nie wszystko
Wybierając kredyt samochodowy dla siebie warto zwrócić uwagę nie tylko na wysokość oprocentowania, ale również na koszty dodatkowe. Większość kredytów samochodowych posiada oprocentowanie w wysokości 8-13%. Dodatkowo trzeba opłacić prowizję wynoszącą 2-3% pożyczanej kwoty. Jeśli kredyt nie ma prowizji należy bardzo dokładnie mu się przyjrzeć, gdyż w umowie mogą być ukryte koszty pod innymi nazwami np. opłaty administracyjne czy przygotowawcze.
Ubezpieczenie – jako zabezpieczenie kredytu
Ponieważ kredyty samochodowe bardzo często opiewają na kilkadziesiąt tysięcy złotych, bank może wymagać dodatkowych zabezpieczeń w postaci ubezpieczenia. Większość banków wymaga od swoich klientów obowiązkowego ubezpieczenia AC, które w razie zniszczenia pojazdu zostaje wypłacone na poczet banku. Przy wysokich kwotach kredytu bank może także zażądać wykupienia polisy na życie czy ubezpieczenia na wypadek utraty pracy.