karta debetowa

Kalkulator konta oszczędnościowego. Na co zwrócić uwagę?

Ponad 30 proc. Polaków korzysta z kont oszczędnościowych. Aby jednak gromadzenie i powiększanie posiadanych środków było opłacalne, warto wykorzystać internetowy kalkulator. Konto oszczędnościowe będzie dobrym sposobem na pomnażanie pieniędzy tylko wtedy, gdy przyniesie odpowiednio wysokie zyski. Jak je zmaksymalizować? Podpowiadamy.


karta debetowa
Rachunek oszczędnościowy to jeden z najbardziej bezpiecznych instrumentów finansowych, w przypadku którego gromadzenie środków nie jest związane właściwie z żadnym ryzykiem. Chociaż przekłada się to na dość ograniczone możliwości zysków, wcale nie muszą być one małe – wskazuje na to internetowy kalkulator. Konto oszczędnościowe pozwala zarabiać, ale podstawą jest wybór odpowiedniego rachunku bankowego.

Konto oszczędnościowe – jak wybrać najlepsze?

Podobnie jak konto osobiste, rachunek oszczędnościowy jest jednym ze sztandarowych produktów bankowych. Jeden bank może mieć w ofercie kilka tego rodzaju kont, różniących się wieloma parametrami. Aby wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie, trzeba zatem dokonać analizy z uwzględnieniem kilku istotnych kryteriów.

  • Wysokość oprocentowania

To parametr, który bezpośrednio wpływa na wysokość możliwych do wypracowania zysków. Im wyższe oprocentowanie, tym większy zysk.
Obecnie, m.in. z uwagi na rekordowo niskie stopy procentowe utrzymujące się od kilku lat, oprocentowanie kont oszczędnościowych nie należy do wysokich. Średnia jego wysokość waha się w granicach 1,00-1,50%, aczkolwiek można trafić także na wyższe wartości. Przykładem jest np. Konto Oszczędnościowe dostępne w Toyota Banku oprocentowane na poziomie do 2,00%.

  • Prowizje za wypłatę środków z rachunku

Chociaż wypłata pieniędzy z konta oszczędnościowego jest możliwa, zwykle jest to opcja płatna. Wysokość pobieranej prowizji ustalana jest indywidualnie przez bank.
W przypadku niektórych rachunków istnieje możliwość dokonania kilku darmowych przelewów w miesiącu, zaś każdy kolejny jest płatny. Niekiedy bank pobiera na początku miesiąca prowizję i zwraca ją w całości, gdy nie zostanie dokonany przelew.
toyota

Konto oszczędnościowe – ile na nim zarobisz?

Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wiele zależy od wysokości oprocentowania oraz posiadanych środków. Im wyższe oprocentowanie i im większym kapitałem dysponujesz, tym wyższe odsetki wypracujesz.
Poniżej prezentujemy kilka przykładowych kalkulacji w oparciu o parametry Konta Oszczędnościowego dostępnego w ofercie Toyota Banku.
Przykład 1. Przy kwocie depozytu wynoszącej 14 500 zł, zysk na koncie oszczędnościowym oprocentowanym 2,00% wyniesie 4,83 zł w skali miesiąca.
Przykład 2. Dysponując kwotą 28 500 zł wpłaconą na konto oszczędnościowe oprocentowane na poziomie 2,00%, zarobisz w ciągu miesiąca 14,46 zł.
Pamiętaj, że konto oszczędnościowe wcale nie musi być jedyną formą pomnażania kapitału. Ważne jest, aby pieniądze lokować w różnych instrumentach, np. lokatach czy obligacjach. Dzięki temu sumaryczna wysokość wypracowanych odsetek będzie zadowalająca.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
Kalkulator konta oszczędnościowego. Na co zwrócić uwagę?, 10.0 out of 10 based on 1 rating