Kiedy kredytowany samochód zostanie zniszczony

Samochód to marzenie wielu ludzi. Czasami jest niezbędny do codziennego funkcjonowania, innym razem to narzędzie pracy. Konieczność posiadania pojazdu sprawia, że coraz częściej kupowany jest on na raty, a raczej za pieniądze pożyczone na ten cel od banku. Jeśli auto sprawuje się dobrze, to spłacanie kredytu wydaje się czymś zupełnie naturalnym, ale co jeśli pojazd zostanie ukradziony lub mocno uszkodzony?

Dalej spłacamy zaciągnięty kredyt

Decydując się na zakup auta na kredyt należy wziąć pod uwagę również możliwość utracenia pojazdu w okresie kredytowania. Warto pamiętać, że niezależnie od stanu technicznego pojazdu, kredyt musi zostać spłacony w całości. Tym samym jeśli samochód ulegnie uszkodzeniu i będzie trzeba oddać go do kasacji lub zostanie ukradziony należy nadal spłacać zobowiązanie kredytowe.

Zabezpieczenie kredytu w formie ubezpieczenia autocasco

Wiele osób zastanawia się dlaczego podczas zawierania umowy z bankiem wymagany jest wykup dodatkowego ubezpieczenia autocasco. Jak się okazuje to niezwykle mądre posunięcie ze strony banku. W przypadku, gdy pojazd zostanie ukradziony bądź mocno uszkodzony ubezpieczyciel jest zobowiązany do zapłacenia odszkodowania. Umowa kredytowa wymaga podpisania przez kredytobiorcę dokumentu przekazującego prawa do ubezpieczenia na poczet banku. W praktyce oznacza to, że pieniądze z polisy otrzymuje nie użytkownik pojazdu, ale kredytodawca. Pozyskana w ten sposób kwota zaliczana jest na poczet spłacenia przyszłych rat zadłużenia. Jeśli po rozliczeniu kredytu pozostaną jeszcze jakieś środki bank oddaje je kredytobiorcy.

Wrak  i wyrejestrowanie pojazdu

Pozostałości po pojeździe, czyli innymi słowy wrak, są własnością użytkownika.  Tym samym pieniądze uzyskane ze sprzedaży go należą do kredytobiorcy. Na podstawie dokumentów z banku oraz zaświadczenia z zakładu zajmującego się kasacją i demontażem aut pojazd może zostać wyrejestrowany w Wydziale Komunikacji.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)