Kiedy nie możesz zapłacić kolejnej raty

Podejmując decyzję o zaciągnięciu kredytu na samochód, zakładamy, że nic nam nie przeszkodzi w jego spłaceniu. Jednak zdarzają się sytuacje, kiedy zapłacenie kolejnej Problem z ratą raty staje się niemożliwe. Jak można poradzić sobie w takiej sytuacji?

Przewiduj

Kredyty samochodowe opiewają nierzadko na kwoty rzędu kilkudziesięciu a nawet kilkuset tysięcy złotych, dodatkowo okres ich spłaty rozciągnięty jest w czasie, tym samym są to kredyty obarczone sporym ryzykiem. Bank zabezpiecza się od niespłacania należności przez wymagane przewłaszczenie pojazdu lub wpis o zastawie rejestrowym, jednak także dłużnik powinien pomyśleć o zabezpieczeniu się. Dlatego też zanim podpiszesz umowę kredytową sprawdź, czy znajduje się tam zapis umożliwiający zawieszenie spłaty raty. Takie „wakacje kredytowe” pozwalają na złapanie oddechu i poszukanie rozwiązania trudności finansowych. Dobrym pomysłem jest także wykupienie specjalnego ubezpieczenia na wypadek utraty pracy, choroby, śmierci itd.

Nie czekaj

Kiedy zdarzy się, że nie jesteś w stanie opłacić kolejnej raty kredytu, nie licz na to, że bank nie dopatrzy się braku wpłaty. Obecnie, kiedy księgowość prowadzona jest elektronicznie tego rodzaju niedopatrzenia się nie zdarzają. Natomiast brak wpływu raty może być bardzo dotkliwy w skutkach. Pierwszą rzeczą, która może się wydarzyć będzie wysłanie monitu. Oczywiście dłużnik zapłaci za ten dokument określoną w umowie kredytowej kwotę (najczęściej opłata wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych). Jeśli nadal nie będzie reakcji ze strony kredytobiorcy może on zostać wpisany na listę dłużników Biura Informacji Kredytowej. Kolejnym ruchem banku będzie wszczęcie procedury windykacyjnej i sprawa najprawdopodobniej trafi do sądu, a następnie do komornika. To czarny scenariusz, który jest możliwy wtedy, gdy dłużnik przestaje spłacać swoje należności. Jednak można spróbować dogadać się z bankiem.

Porozmawiaj z doradcą

Problemy finansowe mogą zdarzyć się każdemu, dlatego też zamiast czekać, aż komornik zapuka do drzwi znacznie lepiej wybrać się do banku i szczerze porozmawiać z doradcą finansowym. Postępując w ten sposób dajesz sygnał kredytodawcy, że wprawdzie masz obecnie problem z uregulowaniem należności, ale robisz wszystko, aby to zmienić. Doradca podpowie Ci w jaki sposób możesz poradzić sobie z tym problemem. Jeśli w umowie kredytowej jest zapis umożliwiający „wakacje kredytowe” możesz z niego skorzystać w innym wypadku możesz napisać wniosek o zmianę terminu spłaty należnej raty, ale musisz się liczyć z odmową. Dodatkową pomocą w załatwianiu tego rodzaju sprawy będzie wykupiona polisa gwarantująca spłatę kredytu. Podczas rozmów dotyczących zmiany w schemacie spłaty długu brana jest również pod uwagę cała historia Twojej współpracy z bakiem. Jeśli dotychczas nie było problemów ze spłacaniem zadłużenia a wpływy były regularne, to istnieją duże szanse, że bank pójdzie Ci na rękę.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)