Kredyt samochodowy w Alior Bank i Santander Consumer Bank – który bank wybrać?

Jednymi z najbardziej popularnych ofert kredytów samochodowych są te pochodzące z banku Alior Bank oraz z banku Santander Consumer Bank. Co oferuje jeden, a co drugi bank? Który kredyt jest tańszy? Gdzie pożyczymy pieniądze na dłuższy okres?

Porównanie oferty dwóch wiodących banków

Zarówno Alior Bank, jak i Santander Consumer Bank stawiają na dobrą ofertę kredytową kierowaną zarówno do stałych, jak i nowych klientów. Polityka banków jest jednak zupełnie inna, Alior Bank proponuje jedynie kredyt gotówkowy – za to na dobrych warunkach, natomiast Santander Consumer Bank posiada w swojej ofercie aż 6 różnych produktów dedykowanych osobom chcącym zakupić samochód.

Alior Bank – kredyt samochodowy

Alior Bank zrezygnował z dzielenia oferty kredytowej na poszczególne typy. Udostępnia on jedynie kredyt gotówkowy, który – jak sam bank informuje – przeznaczony może zostać na zakup samochodu. W poprzednich latach Alior Bank posiadał w swojej ofercie typową ofertę kredytu samochodowego, który w 2010 roku zajmował pierwsze miejsca w rankingu kredytów samochodowych Dziennika Gazety Prawnej.

  • Alior Bank o kredycie gotówkowym na zakup samochodu:

„Jest to o tyle lepsze rozwiązanie niż typowy kredyt samochodowy, że gotówkę dostajesz do ręki jeszcze przed zakupem samochodu.”

Santander Consumer Bank – kredyt samochodowy

Santander Consumer Bank posiada chyba największą na rynku ofertę dotyczącą kredytów, których celem jest zakup pojazdu. W ofercie tej znajdujemy między innymi:

  • Kredyt samochodowy
  • Kredyt na motocykl, quad
  • Kredyt na motorower, skuter
  • Pożyczka samochodowa
  • Kredyt na spłatę kredytu z ratą balonową
  • Kredyt refinansowy na spłatę kredytu udzielonego przez inny bank

Oferta banku powiększa jest więc o kredyt refinansowany, który pomaga w spłacie kredytu w innym banku, również zaciągniętego w celu kupna pojazdu. Pozostałe punkty oferty wydają się być rozłożoną na części, główną ofertą kredytów samochodowych. Tutaj mamy jedynie dodatkowo do wyboru, jaki kredyt wybrać, by zakupić odpowiedni pojazd. W innych bankach, spotyka się jeden produkt bankowy nazwany „kredytem samochodowym”, który jednocześnie pozwala również na zakup motoru, skutera czy motororówki.

Porównanie obu ofert banków

Porównując obie oferty banków braliśmy pod uwagę podstawowe informacje dotyczące przedstawionych produktów bankowych, przede wszystkim zaś maksymalną wysokość kredytu oraz okres kredytowania.

BankOfertaTyp pojazduKwota kredytuWpłata własnaOkres kredytowaniaOpłaty
Alior BankPożyczka gotówkowaNa jakikolwiek celDo 100% wartości pojazdu, do 150 tyś. zł bez zabezpieczeń-96 miesięcyGwarancja najniższej raty
Santander Consumer BankKredyt samochodowysamochód nowy lub używany (do 12 lat)Do 150 tyś. złOd 0%96 miesięcyOprocentowanie (RRSO ok. 7,5% dla kredytu o wartości 55 tysięcy złotych) + Prowizja (2%)
Kredyt na motocykl, quadmotocykl/quad nowy lub używany (do 7 lat)Do 80 tyś. złOd 0%72 miesiąceOprocentowanie + Prowizja
Kredyt na motorower, skuterNowy motorower lub skuterDo 30 tyś. złOd 0%32 miesiąceOprocentowanie + Prowizja
Pożyczka samochodowaNa jakikolwiek celDo 150 tyś. zł-96 miesięcyOprocentowanie

Ocena ofert banków

Banki przedstawiają, jak widać, bardzo zbliżone oferty. Alior Bank daje jednak możliwość zaciągnięcia najtańszej pożyczki na rynku wraz z programem „Gwarancja najniższej raty”. Promocja polega na tym, że bank może zaoferować nam najlepszą ofertę na rynku, jeśli znajdziemy bank, w którym podobna pożyczka jest tańsza. Wystarczy jedynie poinformować o tym pracownika banku i uzyskać dla siebie jeszcze lepszą ofertę.
Alior Bank – Gwarancja najniższej raty, informacje o promocji:

„Aby Alior Bank zaoferował Ci ratę niższą niż w innym banku, wystarczy, że przedstawisz podpisany formularz informacyjny z innego banku (z wyjątkiem formularzy wypełnianych przez pośredników kredytowych), wypełniony zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim.”

Santander Consumer Bank posiada dobrą i ciekawą ofertę kredytów o niższych kwotach maksymalnych, służących do zakupu skuterów czy motorowerów, bez przymusu zaciągania kredytu samochodowego na dłuższy okres.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.4/10 (5 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Kredyt samochodowy w Alior Bank i Santander Consumer Bank – który bank wybrać?, 5.4 out of 10 based on 5 ratings