Samochód na kredyt bez umowy o pracę – czy to możliwe?

Informacje podawane w mediach, które mówią o straconym pokoleniu, problemach z umowami o pracę, a co za tym idzie z uzyskaniem kredytów, można  uznać za dość mocno przesadzone. Wprawdzie ogromna ilość młodych ludzi ma problemy z umowami śmieciowymi, jednak nie oznacza to, że nie ma zupełnie szans na kredyty.

Umowa o pracęNiestabilna sytuacja na rynku pracy

W ostatnim czasie instytucje finansowe coraz bardziej wychodzą naprzeciw młodym ludziom. Analitycy obserwujący sytuację na rynku pracy doskonale zdają sobie sprawę, że w dobie kryzysu umowa o pracę na czas nieokreślony nie musi być dostatecznym zabezpieczeniem dla długoterminowych kredytów. Często osoby zatrudniane na umowy o dzieło czy umowy zlecenie posiadają o wiele wyższe zarobki od tych, których umowa jest podpisana na stałe. Również częste zmiany kadry pracowniczej, które następują w wielu firmach nie ułatwiają oceny ryzyka kredytowego. Tym samym coraz więcej banków swoją ofertę rozszerza także na osoby pracujące na umowach śmieciowych.

Jak uzyskać kredyt samochodowy bez umowy o pracę?

Banki coraz częściej decydują się na udzielanie kredytów różnego rodzaju, w tym również samochodowych, osobom nie posiadającym umowy o pracę. Brak stałej umowy o pracę zmienia warunki obliczania zdolności kredytowej. Tym samym osoby nie posiadające tego rodzaju umowy z pracodawcą muszą postarać się o nieco więcej dokumentów. Różne instytucje finansowe wymagają różnych dokumentów, dlatego przed wybraniem się do banku warto dokładnie zapoznać się z wymaganą dokumentacją.

Dokumenty poświadczające dochody

Wymagane dokumenty mające na celu poświadczenie wysokości i stałości dochodów są uzależnione m.in. od wysokości zaciąganego kredytu. Najczęściej należy spisać oświadczenie o wysokości dochodów. Przy większych kredytach bank może wymagać np. kopii PIT z ostatniego okresu rozliczeniowego, wydruku z konta bankowego, na którym są widoczne przelewy, umów, które udowadniają wykonywanie pracy co najmniej w okresie ostatnich 12 miesięcy, a niekiedy również listu od pracodawcy, gdzie znajdzie się zapis o przewidywanym okresie dalszej współpracy.

Kredyt bez umowy

Jak zatem można zauważyć istnieje możliwość zaciągnięcia kredytu również bez umowy o pracę, aczkolwiek jego uzyskanie jest bardziej skomplikowane. Jeśli jednak zależy nam na nowym samochodzie warto porównać oferty co najmniej kilku banków i z pewnością znajdzie się propozycja dla każdego.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 7.0/10 (3 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
Samochód na kredyt bez umowy o pracę - czy to możliwe?, 7.0 out of 10 based on 3 ratings