Zakup samochodu to duży wydatek, dlatego wiele osób decyduje się na kredyt. Zanim jednak zaciągniesz pożyczkę najlepiej porównaj kilka ofert. Warto wiedzieć, że bardzo trudno jest dokładnie określić, który kredyt jest najkorzystniejszy, gdyż każdy ma inne potrzeby. Na co zatem należy zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszy kredyt dla siebie?
Oprocentowanie
Jak wiadomo, każdy kredyt jest oprocentowany, ale jego wysokość zależy od oferty konkretnego banku. Na wysokość oprocentowania kredytu samochodowego ma wpływ wiele czynników w tym również wiek pojazdu. Odsetki, które należy zapłacić za kredyt na samochód używany są zazwyczaj o 2-3 % wyższe niż dla kredytu zaciągniętego na nowe auto.
Dodatkowe opłaty
Banki bardzo często poza oprocentowaniem naliczają również różnego rodzaju dodatkowe opłaty. Tym samym kredyt, który wydaje się niezwykle atrakcyjny ze względu na niskie oprocentowanie, w rzeczywistości może okazać się drogi, gdyż dodatkowe opłaty znacznie podnoszą jego koszt. Do takich opłat można zaliczyć prowizję, opłatę przygotowawczą, opłatę administracyjną itp.
Waluta kredytu
Obecnie większość kredytów bankowych udzielana jest w złotówkach, jednak istnieje także możliwość zaciągnięcia kredytu w walucie obcej. Najczęściej pożyczane są franki szwajcarskie, ale bywają również kredyty w euro lub dolarach. Kredyty walutowe są zazwyczaj tańsze, jednak wiążą się z ryzykiem zmian kursowych. Kredyty samochodowe zaciągane są zazwyczaj na kilka lat, przez co bardzo trudno jest spekulować o wysokości kursu danej waluty. Może się zatem okazać, że teoretycznie tańsza pożyczka w obcej walucie w praktyce będzie o wiele droższa niż jej odpowiednik w złotówkach.
Wcześniejsza spłata kredytu
To kolejna niezwykle istotna sprawa. Zdarza się niekiedy, że w budżecie rodzinnym znajdzie się nieco więcej gotówki, którą można byłoby przeznaczyć na spłatę kolejnej raty kredytu, ale niekiedy takie działanie się nie opłaca, ponieważ niektóre banki za wcześniejszą spłatę pobierają dodatkowe opłaty.
Odroczenie spłaty
O ile nagły przypływ gotówki zdarza się niezbyt często, to jej niedobór jest czymś dość powszechnym. Warto zatem wiedzieć, jak zareaguje bank na wniosek o odroczenie spłaty kolejnej raty. To szczególnie przydatna informacja w dzisiejszych kryzysowych czasach.
Zabezpieczenie kredytu
Kredyty samochodowe opiewają najczęściej na kilkadziesiąt tysięcy złotych, a okres ich spłaty rozciągnięty jest w czasie. Dlatego też banki często stosują różne formy zabezpieczenia spłaty kredytu. Najczęściej wymagane jest wykupienie dodatkowego ubezpieczenia AC, które scedowane jest na bank. Dzięki temu, w przypadku zniszczenia pojazdu bank odzyskuje pieniądze z polisy ubezpieczeniowej. Poza ubezpieczeniem AC niektóre banki żądają również zabezpieczenia w formie zastawu rejestrowego, weksla in blanco, przewłaszczenia lub poręczenia osoby trzeciej.
Okres kredytowania
Różne banki oferują różny okres spłaty kredytu. Należy pamiętać, że im dłuższy czas kredytowania, tym większe odsetki do zapłacenia. Z drugiej jednak strony długi okres kredytowania wiąże się z mniejszymi miesięcznymi ratami. Dlatego należy bardzo dokładnie przeanalizować co w naszym wypadku jest bardziej opłacalne.
Ubezpieczenie kredytu
Niekiedy banki wymagają wykupienie ubezpieczenia spłaty kredytu. Jest to dla banku dodatkowe zabezpieczenie, ale dla klienta wiąże się z kolejnymi kosztami.
Wiek pojazdu
Zanim wybierzemy się do banku po kredyt samochodowy należy wiedzieć, że przeszkodą w uzyskaniu kredytu może okazać się wiek pojazdu. Większość banków działających na obszarze naszego kraju oferuje kredyty na nowe pojazdy, ale tylko niektóre kredytują również auta używane. Jeśli taki kredyt znajduje się w ofercie banku, należy dokładnie sprawdzić w regulaminie ile lat może mieć samochód. Najczęściej banki nie pożyczają pieniędzy na pojazdy mające więcej niż 10 lat.