Na jak długo się zobowiążesz?

Zakup samochodu to poważny krok, który zawsze odbija się na budżecie domowym. Jeśli wystarczy oszczędności, aby pokryć tę transakcję to bardzo dobrze, znacznie gorzej, jeśli konieczne jest zaciągnięcie kredytu. W takim wypadku warto dokładnie policzyć ile czasu będziesz go spłacał.

Okres spłaty kredytu samochodowego

Okres spłaty kredytu zależy od oferty wybranego banku. Najczęściej banki proponują okres kredytowania od 6 miesięcy do 5 lat, aczkolwiek niektóre instytucje finansowe przedłużają ten okres nawet do 10 lat. Jednakże zanim zdecydujesz na ile rat rozłożyć swój kredyt samochodowy najpierw poznaj wady i zalety długo- i krótkookresowych kredytów samochodowych.

Krótki okres spłaty

Niewątpliwą zaletą kredytów krótkookresowych jest znacznie niższe oprocentowanie, które wynika z mniejszego ryzyka kredytowego. Mała ilość rat wiąże się również z mniejszą kwotą, jaką stanowią odsetki. Jednak mniej rat to także większa ich wysokość. Tym samym zanim zdecydujesz się na krótkoterminowy kredyt samochodowy dokładnie przelicz czy rata nie obciąży zbytnio Twojego budżetu domowego. Podczas obliczeń trzeba wziąć pod uwagę nie tylko ratę kredytu, ale również koszty utrzymania zakupionego pojazdu.

Długi okres spłaty

Spłacanie kredytu samochodowego przez wiele lat sprawia, że comiesięczna rata nie jest wysoka, dzięki czemu nie obciąża ona zbytnio finansów domowych. Jednakże wiąże się z nieco wyższym oprocentowaniem niż kredyty krótkookresowe, a przez to kwota płacona z tytułu odsetek znacznie wzrasta. Bywa, że same odsetki w takim kredycie stanowią dwukrotność kredytu zaciąganego na początku. Oczywiście nikt nie lubi świadomie przepłacać, dlatego warto dokładnie sprawdzić czy rzeczywiście kredyt rozłożony na kilka lat się opłaca.

Skrócenie lub wydłużenie okresu spłaty

Zaciągając kredyt warto zorientować się czy bank umożliwia szybsze spłacenie kredytu oraz przedłużenie np. w formie „wakacji kredytowych”.  Trzeba dokładnie sprawdzić, czy takie procedury są możliwe do przeprowadzenia oraz na jakich warunkach, ponieważ niektóre instytucje finansowe pobierają za nie dodatkowe opłaty.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)