Niezbędne dokumenty

Niedobór gotówki na zakup samochodu to spory problem, ale można go rozwiązać chociażby biorąc w banku kredyt samochodowy. Jeśli się na niego zdecydujemy należy najpierw bardzo dokładnie przejrzeć oferty poszczególnych banków, a po wybraniu jednej z nich przygotować wszystkie potrzebne dokumenty. Poniżej lista dokumentów, których najczęściej wymagają banki.

Dokumenty kredytobiorcy

Aby otrzymać kredyt samochodowy w banku należy złożyć wypełniony wniosek wraz z dokumentami identyfikującymi kredytobiorcę oraz mogące wykazać jego zdolność kredytową.

  • Dokumenty identyfikujące kredytobiorcę – aby otrzymać kredyt należy wylegitymować się co najmniej jednym dowodem tożsamości zawierającym podstawowe dane takie jak: imię, nazwisko, adres czy numer PESEL. Najczęściej banki żądają dowodu osobistego, ale może to być również paszport. Zdarza się, że banki, przy wysokiej kwocie kredytu, wymagają potwierdzenia tożsamości również drugim dokumentem np. prawem jazdy.
  • Dokumenty weryfikujące dochody – aby uzyskać kredyt samochodowy trzeba również przedstawić w banku dokumenty udowadniające stałe dochody oraz ich wysokość. Od osób pracujących najczęściej wymagane jest oświadczenie o wysokości zarobków, umowa o pracę lub zaświadczenie o wysokości zarobków wystawiane przez pracodawcę. W przypadku osób prowadzących własną działalność gospodarczą instytucje finansowe proszą o oświadczenie o wysokości dochodów, do którego należy dołączyć dane firmy oraz zaświadczenie o niezaleganiu z płatnościami w ZUS i US. W przypadku emerytów i rencistów konieczne jest przedstawienie decyzji o przyznaniu świadczenia oraz potwierdzenie jego wysokości np. decyzję z ostatniej waloryzacji świadczenia lub wyciąg z konta bankowego.

Dokumenty dotyczące kredytowanego auta

Aby otrzymać kredyt trzeba także wskazać pojazd, który chcemy kupić. Należy zatem, poza własnymi dokumentami, przedstawić w banku również dokumentu pojazdu, który planujemy zakupić. Pośród nich powinna się znaleźć kserokopia dowodu rejestracyjnego lub karty pojazdu. Bank będzie również żądał zaświadczenia wydanego przez sąd o braku wpisu pojazdu do rejestru zastawów. Dodatkowo przydadzą się też dokumenty potwierdzające (umowa kupna sprzedaży lub faktura) zakup pojazdu oraz numer konta sprzedawcy.

Warto pamiętać!

Powyższa lista zawiera jedynie najczęściej wymagane przez banki dokumenty. Zanim jednak udamy się do banku po kredyt warto dokładnie zorientować się co będzie potrzebne, aby nie było konieczności powtórnej wizyty.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Niezbędne dokumenty, 10.0 out of 10 based on 1 rating