Podpisując umowę leasingu, leasingobiorca, czyli korzystający, bierze na siebie szereg obowiązków względem leasingodawcy, tj. finansującego. Co właściwie zalicza się do jego powinności?
Podstawowe zobowiązanie
Zawarcie umowy leasingu jest równoznaczne z powstaniem stosunku prawnego, w którym leasingobiorca zobowiązuje się do uiszczania na rzecz finansującego rat leasingowych. Jest to wynagrodzenie za użytkowanie przedmiotu leasingu i powinno ono być równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego. Obowiązkiem leasingodawcy, który podpisuje umowę z klientem jest nabycie rzeczy od określonego sprzedającego i oddanie jej do korzystania i pobierania z niej pożytków leasingobiorcy. Umowa zawierana jest na czas oznaczony.
Jest to podstawowy obowiązek leasingobiorcy. Wynagrodzenie dla leasingodawcy (np. Raiffeisen Leasing) jest płatne ratalnie, a rata ma część odsetkową i kapitałową. Musi ona być płacona w umówionym czasie i w umówiony sposób. Najczęściej ratę uiszcza się za pośrednictwem przelewu na konto, albo do rąk własnych leasingodawcy – w gotówce. Oprócz tego, korzystający uiszcza na samym początku okresu trwania umowy leasingowej, opłatę wstępną, czyli czynsz inicjalny w wysokości 10-30 proc. wartości przedmiotu leasingu.
Pozostałe obowiązki korzystającego
Obowiązek uiszczania płatności na rzecz finansującego to tylko jedna z powinności spoczywających na barkach leasingobiorcy. Musi on ponosić z własnej kieszeni wszelkie opłaty związane z własnością posiadanej rzeczy – między innymi będzie to ubezpieczenie przedmiotu leasingu, podatek, okresowe badania techniczne jeśli dotyczą oraz koszty naprawy i konserwacji.
W leasingu korzystający jest zobowiązany do utrzymania rzeczy w niepogorszonym stanie, czyli musi ją okresowo naprawiać i konserwować, ale nie ulepszać. Nie może w niej dokonywać żadnych zmian bez wyraźnej zgody finansującego, pozostającego jej właścicielem.
Wykorzystując w trakcie trwania umowy przedmiot leasingu, leasingobiorca musi dokonywać tego zgodnie z postanowieniami umowy. Bez zgody leasingodawcy nie może oddawać rzeczy osobom trzecim do używania, nawet krótkotrwałego. W razie naruszenia tego postanowienia umowa leasingu może być wypowiedziana ze skutkiem natychmiastowym. Korzystający musi umożliwić kontrolę stanu rzeczy przez finansującego, w każdej chwili.
Leasingobiorca ma obowiązek uiszczania opłat leasingowych na rzecz korzystającego, do utrzymania przedmiotu leasingu w należytym stanie, do jego ubezpieczenia i serwisowania, a także jego udostępnienia na życzenie finansującego dla jego skontrolowania.