autonaprawa

Gdy popsuje się samochód

Użytkowanie kilku- czy kilkunastoletniego samochodu często związane jest z nieprzewidzianymi wydatkami. Choć niektóre niedomagania i usterki można zbagatelizować, to już inne choćby dla własnego bezpieczeństwa, należy usunąć w możliwie najszybszym czasie. Są także błahe z pozoru awarie, które mogą generować koszty liczone w tysiącach złotych.

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów ściśle związane jest ze stanem układu hamulcowego oraz ogumienia. Niebezpieczne są zarówno zużyte klocki i tarcze hamulcowe, jak również sparciałe przewody hamulcowe oraz opony z płytkim bieżnikiem. Użytkownicy starszych aut wiele napraw mogą wykonać we własnym zakresie, w tym również wymianę elementów układu hamulcowego. Istotne znaczenie dla sprawności hamulców ma także jakość płynu, który ze względu na zużycie i właściwości higroskopijne po kilku latach wymaga wymiany. Problemem właścicieli samodzielnie naprawiających auta jest nie tyle brak czasu czy miejsca, lecz fundusze. Wtedy rozwiązaniem, zwłaszcza w przypadku nagłej awarii, są szybkie pożyczki przez internet. Kupując nowe opony także można skorzystać z finansowego wsparcia, które zapewnia szybka pożyczka. To truizm, ale jakże prawdziwy, że na bezpieczeństwie nie można oszczędzać.

Wymiana rozrządu

Choć niekiedy spotyka się samochody wyposażone w teoretycznie bezobsługowe łańcuszki rozrządu, to od lat producenci wybierają tańsze w produkcji rozwiązanie, czyli rozrząd napędzany paskiem. Wymiana rozrządu to konieczność po określonym przebiegu lub czasie – dotyczy to zarówno diesli, jak i pojazdów benzynowych. Ewentualne zerwanie paska to nie tylko przymusowy postój, ale również w większości przypadków kosztowna naprawa uszkodzonego silnika (szczególnie narażone są zawory). Dlatego wymiana rozrządu, najlepiej z pompą cieczy chłodzącej, to rozwiązanie szczególnie polecane w przypadku zakupu samochodu używanego z niepewną historią serwisową. Wydając kilkaset złotych na części, nowy właściciel może więc zaoszczędzić kilka tysięcy złotych. Oczywiście, rozrząd to tylko jeden z przykładów, kiedy niezbyt kosztowna naprawa pozwana na znaczne oszczędności przy założeniu dłuższej eksploatacji.

Kiedy samochód jest przede wszystkim narzędziem do przemieszczania się, warto wiedzieć, że w wielu sytuacjach jednorazowy wydatek nieprzekraczający tysiąc złotych zapewnia poczucie komfortu i bezpieczeństwa na wiele miesięcy. A kiedy chwilowo brak gotówki, wtedy rozwiązaniem są szybkie pożyczki.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)