tankowanie paliwa

Stacja paliw – Twój pomysł na biznes

Liczba samochodów na polskich drogach, z roku na rok się powiększa. Jednocześnie ma to swoje odzwierciedlenie w zwiększonym zapotrzebowaniu na paliwa płynne do pojazdów. Benzyna bezołowiowa, olej napędowy oraz LPG. Sprzedażą tych paliw, a także wielu innych produktów, nie tylko motoryzacyjnych, zajmują się stacje paliw. Położone w atrakcyjnych lokalizacjach, wzdłuż mocno uczęszczanych dróg i nie mające innej konkurencji, będą przyciągać każdego dnia setki klientów, zapewniając duże zyski.

Budowa stacji paliw – od czego zacząć?

Jak w przypadku każdej dużej inwestycji, a takimi są właśnie stacje paliw, trzeba znaleźć korzystnie położony teren inwestycyjny. Najlepiej, aby znajdował się w pobliżu dróg krajowych, na których jest ruch tranzytowy i lokalny. Poszukiwania takich terenów można prowadzić na własną rękę lub zlecić je wynajętemu agentowi nieruchomości. Aby móc wybudować na takiej działce stację paliw, należy stać się jej właścicielem lub wejść w posiadanie wieczyste. Przed zakupem działki, na której budowa stacji wg Ciebie jest korzystną decyzją, należy także zasięgnąć informacji, czy miejscy plan zagospodarowania pozwala wybudować taki obiekt. Czy teren działki jest wystarczająco duży, aby poza budynkami stacji, powstała tam również pozostała infrastruktura, jak parkingi dla tirów, myjnia, drogi dojazdowe i wyjazdowe.

Na jaką stację paliw się zdecydować?

Istnieje wiele rodzajów stacji paliw, wyposażonych w różnego rodzaju udogodnienia dla kierowców. Najmniejsze stacje paliw, są budowane z myślą o kierowcach samochodów osobowych i dostawczych. Budowa stacji paliw o niewielkich rozmiarach, ma uzasadnienie w posiadaniu dobrze położonej działki, której wielkość jest zbyt mała, aby powstało zaplecze dla większych pojazdów. Tymczasem to właśnie kierowcy TIRów odpowiadają za największe obroty na stacjach paliw i z myślą o nich, warto projektować swoją przyszłą inwestycję. Co taka stacja powinna posiadać?

Budowa stacji paliw dla samochodów ciężarowych i TIR

Jednym z najważniejszych elementów stacji paliw są parkingi. To z nich korzystają kierowcy na trasach międzynarodowych, kiedy muszą wykonać obowiązkową pauzę lub po prostu potrzebują zatrzymać się na kilka godzin, aby usunąć usterkę lub poczekać na zmiennika. Aby korzystanie z parkingów dla TIR było wygodne, należy zachować odpowiednią szerokość stanowisk, alejek, a schemat parkowania powinien uwzględniać parkowanie po skosie, czyli w tzw. jodełkę. Jest to jedyny słuszny sposób parkowania zestawów z naczepą, dzięki czemu kierowca nie ma problemu aby opuścić stanowisko i włączyć się do ruchu.

Kolejnym ważnym elementem są toalety. Poza tymi, które z pewnością są w budynku stacji paliw, warto zainwestować w zewnętrzny budynek, w którym kierowcy będą mieć do dyspozycji toalety, prysznice, umywalki. Pomoże im to w wygodnym utrzymaniu higieny, a także podniesie atrakcyjność stacji, jako dobrego miejsca do zatrzymania. Pamiętajmy, że podczas takich postojów, kierowcy najczęściej uzupełniają paliwo, co oznacza nawet kilkaset litrów tankowania. Poza tym, pieniądze są wydawane na jedzenie przygotowywane w bistro na stacji, a także produkty ze sklepiku. Jak widać, zapewnienie dobrych warunków socjalnych może się bardzo szybko zwrócić, przynosząc znacznie większe zyski niż do tej pory.

Stanowiska do tankowania – to kolejna rzecz, o której trzeba pamiętać podczas projektowania stacji paliw i jej budowania. Manewrowanie dużym zestawem z naczepą nie jest proste i wymaga zapewnienia dużej przestrzeni. W tym celu, stanowiska do tankowania TIR są umieszczane albo z boku stacji, albo idealnie na wprost wjazdy, aby dojazd do niego był jak najłatwiejszy i nie stwarzał żadnych problemów kierowcy, bez względu na jego staż i umiejętności.

Ile trwa budowa stacji paliw?

Jak długo będzie trwała inwestycja, związana z powstawaniem stacji paliw? To trudne pytanie. Na czas powstania stacji ma wpływ kilka czynników. Przede wszystkim sprawne dopełnienie wszelkich formalności, w tym uzyskanie pozwoleń na budowę, przedstawienie kompletnych projektów, zgody sąsiadów. Najczęściej, wszystkie te czynności zajmą nam około 1 roku. Sam proces fizycznego budowania stacji, rozpoczyna się od prac geodezyjnych, a następnie ziemnych. Wyznaczenie dróg, wykonanie wykopów pod zbiorniki na paliwo, przygotowanie fundamentów, a następnie wznoszenie konstrukcji, podłączanie mediów, wykonanie odwodnienia, budowa systemów bezpieczeństwa, prace brukarskie. Ostatnim etapem budowy stacji paliw, będzie wyposażenie jej w aparaturę, niezbędną do zarządzania ilością paliwa, monitorowania dystrybutorów. Pozostałe systemy, to instalacja monitoringu, systemy bezpieczeństwa, odcinające dopływ paliw, a także kompletne systemy do wykrywania nieszczelności w zbiornikach. Podsumowując, na wykonanie tych czynności również należy przewidzieć około jednego roku. Sumując, od złożenia pierwszego dokumentu w urzędzie, do pierwszego tankowania, budowa stacji paliw zamie około 2 pełnych lat, z możliwością kilkumiesięcznego marginesu.

Aspera – budowa stacji paliw

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Stacja paliw – Twój pomysł na biznes, 10.0 out of 10 based on 1 rating