System GPS – historia i zastosowanie

W ciągu ostatniej dekady system GPS stał się dla wielu z nas czymś tak zwyczajnym, oczywistym i naturalnym, jak woda. Używamy go nie myśląc na co dzień o tym, jak działa i jaka jest jego historia powstania, ale warto się nad tym chwilę zastanowić, ponieważ możliwość natychmiastowego znalezienia drogi do dowolnego miejsca, czy odnalezienia dowolnego obiektu, nie jest oczywista.

System GPS (Global Positioning System) jest wojskowym wynalazkiem, który pierwotnie miał być przeznaczony dla armii Stanów Zjednoczonych. Swoim zasięgiem, jak sama nazwa wskazuje, obejmuje całą Ziemię i składa się z sieci okrążających ją satelitów.

Niezwykła wygoda znajdowania celów

Łatwo zapomnieć, a niektórzy w ogóle nie mają takich wspomnień, jak chcąc dojechać z rodziną nad morze trzeba była zatrzymać się na parkingu, wyciągnąć mapę i szukać po niej palcem miejsca zjazdu na prowadzącą do celu drogę. Przytoczona sytuacja dotyczy prawie każdego i najłatwiej ją sobie wyobrazić, podam jeszcze jeden, prosty przykład. Monitoring GPS pozwala na śledzenie pojazdów i zarządzanie dużą i rozproszoną flotą samochodów, przez co znacznie ułatwia działanie firmą spedycyjnym, które dostarczają niezbędne nam dobra efektywniej. Przykłady można mnożyć, a możliwości zastosowania ogranicza tylko inwencja ludzka.

Jeden system, wiele zastosowań

Nie tylko duże firmy stosują inne od standardowej nawigacji samochodowej możliwości zastosowania systemu GPS. Jednym z najbardziej powszechnych urządzeń jest lokalizator GPS. Dzięki niemu możemy mieć ciągłą informację o lokalizacji nadajnika. Może on być umieszczony w telefonie komórkowym, samochodzie, zegarku, czy obroży domowego pupila. Taki zegarek możemy podarować dziecku, które musi co dziennie chodzić samo do szkoły i bez obaw śledzić przebieg jego drogi. Szukanie swojego niesfornego psa, czy kota, który postanowił samodzielnie zwiedzić trochę świata nie będzie już wymagało wielu godzin, które często kończą się niepowodzeniem.

System GPS, który pierwotnie miał służyć wojsku, został szybko i z wielkim powodzeniem przejęty przez zwykłych ludzi. Jego zastosowania cywilne są obecnie o wiele szersze niż wojskowe. Urządzenia stają się coraz mniejsze, coraz tańsze i bardziej powszechne stając się normalnym elementem życia człowieka.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)