przyciemniona szybka samochodowa

Własnoręczne przyciemnianie szyb w samochodzie

Własnoręczne przyciemnianie szyb samochodu wymaga pewnych umiejętności, ale przede wszystkim – dokładności i rzetelności. Można to zrobić samodzielnie, ale najlepiej poprosić o pomoc specjalistę.

Zaledwie półtora roku – dwa lata temu przyciemnianie szyb w Krakowie i calei Polsce było wykonywane zazwyczaj na zagranicznych samochodach. Ale te czasy już minęły, dziś każdy może użyć tego typu tuningu. Dzisiaj już prawie każdy samochód jest przyciemniony. Zrobić przyciemnianie można w specjalistycznych warsztatach, ale również samodzielnie, tym bardziej, że własnoręczne przyciemnianie szyb samochodowych dostarczy masę przyjemności kierowcom, gdyż daje to szansę własnoręcznie dostroić samochód.

czyszczenie szyby samochodowej

Wycinanie kształtów z folii przyciemniających na okna

Własnoręczne przyciemnianie szyb samochodu zakłada wycinanie niezbędnych kawałków. Najpierw należy zwrócić uwagę na to, po której stronie jest warstwa klejąca (na niej umieszczona jest przezroczysta osłonka zabezpieczająca). Wycinać należy na rolce o 2-4 cm większej niż powierzchnia szyby. Następnie należy nawilżyć zewnętrzną stronę szyby roztworem z mydłem i przyłożyć do niego wyciętą folię (osłonką do siebie).

Za pomocą noża i szpachelki należy zrobić pionowe boczne nacięcia w taki sposób, aby krawędzie wchodziły na boczne uszczelki o 1 cm. Potem na folii wycina się górny kontur szyby.
Aby szyba wyglądała pięknie i estetycznie, folia powinna zajść za przezroczysty obszar szkła o kilka milimetrów.

Podczas bezpośredniej pracy z szybą należy zachować ostrożność, aby nie uszkodzić nożem uszczelki i nie porysować szkła lub samochodu. Pilnuj, aby nóż cały czas był ostry, z kolei zbędne kawałki folii należy usuwać od razu.

Mercedes S600 Maybach

Wykonanie przyciemnienia na szybach

Najpierw należy dokładnie oczyścić szybę za pomocą wody i ściągaczki. W żadnym przypadku nie można zostawiać nieoczyszczonych stref. Po zakończeniu czyszczenia szyby trzeba dobrze ściągnąć wodę. Krawędzie szyby najlepiej przetrzeć serwetką. Ręce należy umyć wodą z mydłem.

Czas na folię. Należy ją umieścić na inny kawałek szyby (jeśli taki jest) lub tylną szybę samochodu. Szybę należy dobrze zwilżyć roztworem z mydłem, a potem z 2/3 wyciętej folii usunąć osłonkę zabezpieczającą, a klejącą powierzchnię zwilżyć roztworem. Nadmiar osłonki zaleca się natychmiast odciąć. Palce również trzeba zmoczyć roztworem z mydłem i pilnować ich czystości, ponieważ będziesz musiał dotykać klejącej warstwy folii.

Następnie należy przyłożyć folię do szyby, nie wolno dotykać uszczelek. Sprawdź, czy nie ma luk oraz czy równo jest przyklejona wycięta folia. Jeśli wszystko jest w porządku – można rozpocząć wyciskanie roztworu spod folii, musisz przytrzymywać ją jedną ręką. Do wyciskania wody użyj twardej szpachelki, ale nie za twardej, by nie porysować folii. Woda wyciskana jest od środka do krawędzi.

Należy przykleić górną krawędź folii, podnieść szybę i usunąć resztki osłonki na dole, natomiast folię zwilżyć roztworem z mydłem. Następnie trzeba odchylić dolną uszczelkę i umieścić folię pod nią. Uważaj, by nie było zagnieceń. Spod folii należy wycisnąć resztki roztworu za pomocą szpachelki oraz suszarki. Po zakończeniu pracy należy sprawdzić, czy nie ma pęcherzy wodnych pomiędzy szybą i folią.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Własnoręczne przyciemnianie szyb w samochodzie, 10.0 out of 10 based on 1 rating